Leonardo Šaša (Rakalmuto, 1921-Palermo, 1989), veliki italijanski pripovedač, novelist, romansijer, dramski pisac, esejist i političar.
Rođen na Siciliji, Šaša je proveo čitav svoj život u toj regiji koja je snažno obeležila i njegovu književnost. Sicilija sa njenom istorijom, savremenošću i karakterom dominantna je tema Šašine književnosti u nizu žanrova kojima se bavio.
I Šašina biografija dostojna je literature. Promenio je mnogo zanimanja. Tokom četrdesetih godina radio je u službi za obavezni otkup žita. Potom je pedesetih i šezdesetih bio učitelj. Učiteljsku službu napustio je 1970. godine, posle čega se posvetio novinarstvu, politici, uredničkom poslu u izdavaštvu, kao i radu za pozorište, film i televiziju.
Posebno poglavlje njegove javne delatnosti jeste politika. Polovinom sedamdesetih godina Šaša je bio odbornik u gradskoj skupštini Palerma. Od 1979. do 1983. godine bio je poslanik u Parlamentu Italije, a jedno vreme i poslanik u Evropskom parlamentu.
Njegova politička delatnost u parlamentu ostala je zapamćena po tome što je vodio Komisiju za istragu otmice i ubistva premijera Alda Mora.
Najvažnija dela: Parohije Regalpetre (autobiografski roman, 1956), Rođaci sa Sicilije (novele, 1958), Dan sova (roman, 1961), Egipatski savet (istorijski roman, 1963), Inkvizitorova smrt (knjiga eseja, 1964), Svakom svoje (roman, 1969), Izuzetni leševi (roman, 1971), Slučaj Moro (politička publicistika, 1978), Stendal i Sicilija (knjiga eseja, 1984), Hronike (priče, 1985), Otvorena vrata (roman, 1987), Vitez i smrt (roman, 1988), Jednostavna priča (roman, 1989), Kratke vesti iz književne i društvene istorije (knjiga eseja, 1989), Pirandelova azbuka (knjiga eseja, 1989).
Neka Šašina dela su pretočena u filmove. Među njima su i romani: Izuzetni leševi, Otvorena vrata i Dan sova.
Književnost Leonarda Šaše u tematskom smislu obeležena je Sicilijom, a u smislu postupka obeležena je pripovedanjem kojem protiče u znaku susreta činjenica i imaginacije, dokumenata i fikcije.
Polazeći od konkretnog istorijskog ili društvenog iskustva, od neskrivenih činjenica jednog postojanja, Šaša na sugestivan način otkriva prirodu politike i njenih manipulativnih strategija, fašističke i komunističke ideologije, društvenih sila ili pak mafije kao jednog od izraza tih moći.
Otuda pojedini italijanski kritičari smatraju Leonarda Šašu najznačajnijim piscem društveno angažovane književnosti u italijanskoj literaturi XX veka.
Knjige
Rođaci sa Sicilije
Najznačajnija knjiga proze modernog klasika Leonarda Šaše, jednog od najintrigantnijih pisaca italijanske književnosti XX veka.
U knjizi Rođaci...
više informacija »